Jak wybrać szkołę jazdy i kurs dla siebie?

Każda szkoła przekonuje do swoich racji na różne sposoby – czasem trudno się połapać, co jest faktem, a co tylko pięknie opisanym wybiegiem. Dlatego niżej prezentujemy najkrótszy sposób wyboru dobrej szkoły jazdy w Warszawie (ale sprawdzi się też w każdym innym większym mieście).

• Jak długo szkoła istnieje na rynku? Im dłużej, tym lepiej, ale nie bój się nowych szkół, bo bardzo często ich właściciele są w stanie przyciągnąć najlepszych instruktorów i wykładowców oraz wprowadzić zupełnie nową jakość kursu.

• Czy przed kursem podpisujesz umowę szkoleniową? Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie – jaką masz pewność, że cały kurs odbędzie się zgodnie z tym, co zapowiadały materiały promocyjne? Polecamy wybór tylko tych szkół, które podpisują uczciwe umowy z kursantami.

• Czy kurs nie jest przesadnie drogi? Jeśli masz zapłacić 1700­-1800 złotych i jeszcze do tego kupić materiały szkoleniowe, to od razu ruszaj na poszukiwania tańszej szkoły. Materiały dodatkowe powinny być wliczone w cenę, a szkoły często dodatkowo dają upust tym kursantom, którzy zdecydują się na badania u konkretnego lekarza (i tak wszędzie wyglądają one tak samo, więc co to za różnica?).

• Czy możesz wziąć udział w bezpłatnej lekcji próbnej? Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie, a na dodatek nie masz umowy szkoleniowej, to trochę jakby kupić kota w worku, ale rasowego i to rzadkiej rasy… Na pewno chcesz ryzykować pieniądze, czas i skuteczną naukę?

• Czy ktoś ze strony OSK odpowiada na Twoje maile i telefony? Jeśli nie, to prawdopodobnie, kiedy pojawi się jakikolwiek problem, będzie tylko gorzej. Stracisz mnóstwo czasu i nerwów. Nie idź do szkoły, w której instruktorzy, wykładowcy i pracownicy biurowi mają Cię za nic – poszukaj OSK, gdzie naprawdę będą pokazywać, że im na Tobie zależy.

Wybór właściwego kursu

Prościej się tego przedstawić nie da. Oto najkrótszy na świecie poradnik, dzięki któremu szybko dowiesz się, jaki kurs jest dla Ciebie najlepszy – oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy, jeśli posłuchasz naszych porad.

• Masz wolny weekend (tylko jeden, więcej nie trzeba), nie chcesz poświęcać popołudni kilka razy w tygodniu przez 2 miesiące, ale doceniasz możliwość kontaktu z wykładowcą, zadawania dodatkowych pytań, jeśli czegoś nie zrozumiesz albo po prostu szukasz najprostszego kursu? Jeśli tak, wybierz kurs weekendowy. Pamiętaj – w takim trybie jazdy i tak odbywają się w tygodniu – wszystko po to, żeby nauczyć się jazdy w różnych warunkach, bo niestety w poniedziałek o 9 rano nie da się jeździć tak, jak w sobotę o 8.

• Zależy Ci na czasie, chcesz mieć pierwszeństwo w ustalaniu godzin jazd, pilnie potrzebujesz prawa jazdy? A może przeczuwasz, że będzie trzeba kupić jeszcze parę godzin dodatkowych i nie chcesz, żeby kurs trwał się zbyt długo? Jeśli tak, wybierz kurs indywidualny. W tym trybie masz gwarancję ukończenia jazd w 15 dni, ale często udaje się nawet szybciej.

• Urodziłeś się kierowcą, siadasz za kółko i jedziesz, nie sprawdzając nawet, czy to na pewno Twoje auto? Przepisów nauczyłeś się, jeżdżąc z rodziną lub znajomymi, albo po prostu je znasz, nieważne skąd? Albo masz własne źródła i wiesz, że nauczysz się po swojemu – wolno Ci, nikt nie może Ci tego zabronić. Ale kurs musisz ukończyć, więc wybierz kurs eksternistyczny. Żadnej teorii. Przyjdziesz tylko na zajęcia z pierwszej pomocy i od razu możesz umawiać się na jazdy.

• Nie, weekendy też nie są dla Ciebie, bo pracujesz, uczysz się, albo nie zamierzasz wstawać przed 11. W sumie… dlaczego nie. Ewentualnie masz zegar biologiczny ustawiony „po studencku” – uczysz się dopiero po 22, bo tylko wtedy mózg przyjmuje teorię. Jest na to sposób – kurs e­learningowy, w którym wszystkie materiały teoretyczne dostaniesz do ręki, są w cenie kursu, nauczysz się wszystkiego w swoim rytmie i tam, gdzie chcesz, a później tylko zajęcia pierwszej pomocy i jazda!

• Masz prawo jazdy, ale wydaje Ci się, że wszyscy jeżdżą jakoś inaczej niż Ty. Być może dlatego, że od 10 lat nie siedziałeś za kierownicą – jakoś nie było okazji… A może minęło tylko 10 miesięcy, ale nie zdążyłeś przystąpić do egzaminu i boisz się o wynik teorii? Nie ma problemu – specjalnie dla Ciebie jest kurs teoretyczny. Niska cena, sama teoria, zero formalności.